ťarchy na LV - inžinierske siete

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: ťarchy na LV - inžinierske siete

Post by lukas »

Gig wrote: 19.10.2017, 7:18 Ja sa chcem spytat, kupila som pozemok, ktory má pristup z parcely ktora patri susedovi (nie obci), tento pozemok je vsak roky vyuzivany ako cesta. celou svrtou ide tato cesta (vo vlsatnictve sukromnom) s kanalizaciou budovanou z eu fondov (TAKTIEZ CEZ TEN SUSEDOV POZEMOK, ktory sa roky pouziva ako cesta). Mam nejaky zakonny narok na zriadenie vecneho bremena? Nemoze predsa jeden sused blokovat celu stvrt a investiciu za 5mil eur a selektivne urcovat koho dalej pusti a koho nie. Ďakujem
Podla Obcianskeho zakonnika moze vecne bremeno pravo cesty zriadit sud. Takze ak sa nijako neda dohodnut a skutocne neexistuje ina moznost, najdite si advokata, aby to vyriesil.
vietheo
Posts: 1
Joined: 19.1.2024, 8:38
Contact:

Re: ťarchy na LV - inžinierske siete

Post by vietheo »

trillan wrote: 17.3.2016, 7:31 Dobrý deň.

Podľa môjho názoru to môžete riešiť troma spôsobmi:

1. Každému novému vlastníkovi predáte nejaký "príslušný" spoluvlastnícky podiel v ceste. Príslušne doplňujúce vecne bremená ak to bude potrebné môžete doriešiť aj neskôr (napr. IS a pod.). Predpokladám, že žiadne IS tam ešte neexistujú (teda aspoň nie officiálne).

2. Vyhotovíte jednu kúpnu zmluvu spoločne aj zo zriadením vecného bremena (najlepšie všetkých nových vlastníkov naraz). Odvkladované budú obe časti zmluvy spoločne, takže nikto nebude mať dôvod spochybňovať, či bude prístup k jednotlivým pozemkom.

3. Nakoľko nie je zrejmé podľa bodu 2. kto by mal ostať ako vlastník prístupovej cesty, t.j. kto by sa mal o ňu starať, platiť daň a pod., najideálnejší spôsob by bol previesť navrhovanú cestu na obec a nemali by ste už potom žiadný problém.

Banka a ani stavebný úrad by principiálne nemali myť problém ani s jednou možnosťou, nakoľko tieto spôsoby sú bežné akceptovateľné a používané v praxi. Samozrejme, stále môže platiť aj staré známe, že iný kraj, iný mrav. V prípade, bank je to jednoduchšie ako pri stavebných úradoch, tam máte stále možnosť banku vymeniť :)
Myslím, Wordle, že máš pravdu a plne súhlasím s tvojou odpoveďou.
helen

Re: ťarchy na LV - inžinierske siete

Post by helen »

lukas wrote: 21.10.2011, 19:27 Žiaľ s týmto Vám ja neporadím.
Find the best online Sals Forever Flowers discount code
xeriah
Posts: 2346
Joined: 15.7.2024, 5:44
Contact:

Re: ťarchy na LV - inžinierske siete

Post by xeriah »

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest