Poskytuje kataster stanoviská?

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Mira

Poskytuje kataster stanoviská?

Post by Mira »

Nájdu sa právne úkony, na ktoré existujú 2 protikladné výklady.Môžem ja, ako občan, podať na katastrálny úrad / alebo na jeho nejakú nadradenú inštitúciu/žiadosť o poskytnutie stanoviska?
Aby som predišla situácii, že kataster napr.návrh na vklad zamietne, lebo on interpetuje práve ten odlišný spôsob výkladu právneho úkonu ako ja.
trillan

Re: Poskytuje kataster stanoviská?

Post by trillan »

Dobrý deň.

V podstate, na kataster môžete poslať čokoľvek, sú povinný Vám to prijať (môžete aj poštou). Otázkou zostáva len to, akým spôsobom budete vybavený. Úlohou katastra nie je Vám poskytovať stanoviská k hypotetickému vkladu.

V prípade, že kataster Vám zamietne vklad, ešte stále mate možnosť podať odvolanie. Ak nepochodite ani tam, môžete ho dať preskúmať na prokuratúru alebo súdy. A ak aj potom nebude váš právny názor totožna, tak si zrejme vykladáte zákon zle Vy :).

Inak nerozumiem jednej veci, ak už teraz viete, že názor katastra je odlišný (nie taky aky by ste s Vy predstavovali), tak potom na čo žiadate aby Vám to dal aj písomne? To Vám ako pomôže?

A ešte na koniec by som dodal slova klasika:
Niemadarmo sa predsa hovorí, že 100 právnikov rovná sa 100 právnych názorov. A tomu sa nadáva "čaro práva" :).
Mira

Re: Poskytuje kataster stanoviská?

Post by Mira »

Ano, kataster mi zamietol navrh na vklad a môj právny názor je taky, že pochybil.Mám právo sa odvolať a dovolávať svojich zákonných práv, lenže som neni jedinou účastíčkou tohoto konania a vzhľadom na to,koľko dlho by tento proces trval, ostatní účastníci uprednostňujú opätovné podanie vkladu, pričom budeme zastávať právny názor katastra.
Lenže aj keď sa budeme uberať po tejto línii, opäť sa dostaneme k ďaľsiemu "problému" na ktorý opäť existujú odlišné stanoviská.A chcem sa vyhnúť opätovnému zamietnutiu vkladu, keďže neviem, aky názor má kataster.
Nie som právnik, ale pracujem s legislatívou.A je úplne bežné, že žiadame inštitúciu, ktorej sa to týka,o stanovisko - o jej výklad k niektorým ustanoveniam zákona .Velmi by nám nepomohlo, keby sme síce pracovali v súlade so zákonom , ale výklad príslušnej inštitúcie by bol iný/ a nezriedka sa to stáva/.Viem, že sa dokonca vydávajú interné usmernenia, ktorým sa inštitúcie riadia.A k čomu by bolo , aby si ich nechávali len pre seba? Aby potom mohli vyberať pokuty? / alebo zamietať vklady?/

Neviem, či som to dobre vysvetlila.Nechcem na nikoho útočiť.Len som si chcela vytvoriť určitú analógiu.Keď môžu iné inštitúcie poskytovať stanoviská, prečo by nemohol aj kataster.Z Vašej odpovede som pochopila, že to nie je reálne.
trillan

Re: Poskytuje kataster stanoviská?

Post by trillan »

Poskytovať ho v podstate môže (ale nie je to úlohou katastra, na to sú ti predsa súdy, aby dávali právne stanoviska), ale nikto Vám nezaručí, že sa ho aj bude držať. A už vôbec nie, ak na to nadväzujú ďalšie právne úkony.
.
Mira

Re: Poskytuje kataster stanoviská?

Post by Mira »

Podľa môjho názoru by mali a nie že môžu.Predstavte si, že robíte daňové priznanie a stretnete sa s problémom, ktorý neviete vyriešiť / vôbec neviete a nie , že si neviete vybrať z 2 výkladov/.Napíšem žiadosť o stanovisko daňové riaditeľstvo a podľa odpovede sa zariadim.Nenajmem si právnika - ktory sa tomu aj tak nerozumie a nepôjdem sa ani súdiť.
Zistila som, že existuje nejaky katastrálny bulletin.Pripadá mi to, že tam píšu zamestnanci katastrov a pýtajú sa, ako majú v určitých prípadoch postupovať./ Neviem, kto odpovedá./Prečo by som podobnú možnosť aj ja, ako občan, nemohla využiť?
V prípade neúspešného podania návrhu sa samozrejme, pri súčasnom stave vymožiteľnosti práva nepôjdem súdiť, ale skloním hlavu a napíšem to tak, ako si predstavuje kataster.Až na to, že ma táto"rada" katastra stojí minimálne 2 mesačné zdržanie a 66 eur.
trillan

Re: Poskytuje kataster stanoviská?

Post by trillan »

Zdravím.

Katastrálny bulletín existuje, nie je to nič tajné, tu to najdete:
http://www.skgeodesy.sk/sk/ugkk/rezortne-periodika/

Otazkou ostáva už len z čoho by žili právnici, keby to bolo také jednoduché ako si to Vy predstavujete .... (nie som právník a nie som ani stotožnený s ich "rôznymi právnymi názormi", ale rešpektujem, že máme právny systém).
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Poskytuje kataster stanoviská?

Post by lukas »

Mira wrote:Podľa môjho názoru by mali a nie že môžu.Predstavte si, že robíte daňové priznanie a stretnete sa s problémom, ktorý neviete vyriešiť / vôbec neviete a nie , že si neviete vybrať z 2 výkladov/.Napíšem žiadosť o stanovisko daňové riaditeľstvo a podľa odpovede sa zariadim.Nenajmem si právnika - ktory sa tomu aj tak nerozumie a nepôjdem sa ani súdiť.
Žiaľ, katastrálny zákon nepozná inštitút záväzného stanoviska.
Zistila som, že existuje nejaky katastrálny bulletin.Pripadá mi to, že tam píšu zamestnanci katastrov a pýtajú sa, ako majú v určitých prípadoch postupovať./ Neviem, kto odpovedá./Prečo by som podobnú možnosť aj ja, ako občan, nemohla využiť?
Vydáva ho Úrad geodézie, kartografie a katastra. Môžete sa obrátiť tam, ale aj keď niečo napíše (a nebude to vyhláška, smernica alebo metodický návod), tak to stále nebude záväzné stanovisko; vo vkladovom konaní rozhoduje a za zákonnosť rozhodnutia zodpovedá poverený zamestnanec, nie vedúci právneho odboru ÚGKK.
V prípade neúspešného podania návrhu sa samozrejme, pri súčasnom stave vymožiteľnosti práva nepôjdem súdiť, ale skloním hlavu a napíšem to tak, ako si predstavuje kataster.Až na to, že ma táto"rada" katastra stojí minimálne 2 mesačné zdržanie a 66 eur.
Skúste sa skontaktovať s daným zamestnancom, s jeho nadriadeným. Ak budete mať pocit, že sa im nechce odpovedať, pohrozte podaním sťažnosti, na tú budú musieť reagovať trocha serióznejšie (viz zákon o sťažnostiach). Ostatné možnosti už napísal trillian.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests