Predkupne právo v podieli

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Roland

Predkupne právo v podieli

Post by Roland »

Dobrý den
Mam otázku priklad ked mam podiel na parceli s 2 vlastnikmi a 1 z nich sa rozhodne svoj podiel predat cudzemu ma na to právo bez toho aby najprv oslovil spoluvlastnikov ci nemaju zaujem o kupu jeho podielu?
Ak ano aj tak to urobil,da sa proti tomu nieco robit resp.zabraniit ci domáhat sa podielu
Vdaka za odpověd
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Predkupne právo v podieli

Post by lukas »

Pokiaľ nejde o prevod blízkej osobe, ostatní spoluvlastníci majú predkupné právo. Pokiaľ ostatní spoluvlastníci nedostanú možnosť odkúpiť si prevádzaný podiel, taký prevod je relatívne neplatný - to znamená, že kataster taký prevod povolí, ale v lehote troch rokov sa môžu domáhať predkupného práva cestou súdu.

Čiže spraviť tak môže, ale do troch rokov od prevodu to môžete napadnúť na súde.
Roland

Re: Predkupne právo v podieli

Post by Roland »

Este 1 otázka to Predkupne právo je stanovené zo zákona alebo treba mat na to zmluvu?
Čížek lehota je 3roky potom uz je to neplatné a ked podám žalobu na sud by mal mi vyhoviet a uznat mi to a nariadit kupujucemu aby mi to predal za tu cenu aku to kupil od spoluvlastnika ak som to spravne pochopil?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Predkupne právo v podieli

Post by lukas »

Roland wrote:Este 1 otázka to Predkupne právo je stanovené zo zákona alebo treba mat na to zmluvu?
Toto predkupné právo existuje zo zákona. Je to podľa § 140 Občianskeho zákonníka.
Roland wrote: Čížek lehota je 3roky potom uz je to neplatné a ked podám žalobu na sud by mal mi vyhoviet a uznat mi to a nariadit kupujucemu aby mi to predal za tu cenu aku to kupil od spoluvlastnika ak som to spravne pochopil?
Áno, do troch rokov súd môže taký prevod zneplatniť. To je podľa § 40a Občianskeho zákonníka.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 68 guests