Oprava katastra

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Marika
Posts: 1
Joined: 1.3.2016, 10:32
Contact:

Oprava katastra

Post by Marika »

Moja mama v roku 1945 zdedila pozemky po svojom otcovi ako slobodná, maloletá. V roku 2014 som sa ja ako jej splnomocnenec zúčastnila na jednaní ohľadom ROEP-ky. Vtedy som zistila, že tieto pozemky mama nemá zapísané na svojich listoch vlastníctva, ale ich má moja sesternica, ktorá sa ale narodila v roku 1952, ale v súčasnosti má také isté meno a priezvisko, ako moja mama za slobodná.
Oslovila som ihneď príslušný kataster, aby chybu napravil. Doložila som žiadané doklady a to dedičské konanie, list úmrtia maminho otca, rodný list mojej mamy, kópiu jej občianskeho preukazu.
Medzi tým, ale kataster začal riešiť ROEP, takže mi listom oznámili, že problémom sa budú zaoberať až po ROEP a to na pozemkovom úrade. Minulý mesiac sme sa spolu so sesternicou zúčastnili na jednaní na pozemkovom úrade s tým, že pozemkový úrad presne podľa starých LV predložiť m2, bonitu pôdu a približne miesto pozemkov, kde bola spísaná zápisnica,nami aj podpísaná s tým, že pozemkový úrad vydá rozhodnutie pre kataster, aby chybu opravil. Moja sesternica, ale po týždni sa odvolala, že s tým nesúhlasí a tak pozemkový úrad nemôže vydať rozhodnutie pre kataster. Ako mám ďalej postupovať, aby som sa vyhla súdnemu konania, hoci viem, že pravda je na mojej strane.
trillan

Re: Oprava katastra

Post by trillan »

Dobrý deň.

Trochu mate v tom chaos.
1. Správnym orgánom ROEP v tomto prípade bol príslušný pozemkový úrad, t.j. kataster zapíše presne to, o čom pozemkový úrad rozhodne. Kataster neskúma o čom je rozhodnute, skúma len či vychádza rozhodnutie z aktuálnych údajov katastra. Kataster v danej veci nič neopravuje a ani nemení.
2. Pozemkový úrad už nejako rozhodol (sama si odporujete, keď píšete, že nemôže rozhodnúť). To, že sa jeden z účastníkov odvolal, ešte neznamená, že mu nadriadený orgán musí aj vyhovieť.

V prípade, že už druhostupňoví orgán už rozhodol a rozhodnutie je právoplatné, mate už len štyri možnosti:
1, dať preskúmať rozhodnutie na krajský súd zákonnosť rozhodnutia (ak došlo k porušeniu),
2, dať preskúmať rozhodnutie na prokuratúru (v oboch prípadoch musíte odôvodniť, prečo tak konáte - poraďte sa s právnikom)
3, vyzvať písomne neoprávneného vlastníka na dohodu (tam uveďte dôvody a listiny, prečo by malo dôjsť k dohode - len dohady a presvedčenie nebude stačiť a zároveň ho upozornite na fakt, že pokiaľ dohoda nebude možná z jeho strany, budete sa musieť obrátiť na súd a pýtať od neho všetky náhrady trov konania)
4, súd. A ak sa chcete naozaj dopracovať k pozemku konajte čo najskôr. Zároveň odporúčam dať zapísať súdom obmedzujúcu poznámku nakladania pozemku na LV a to až do ukončenia sporu a to prevažnú väčšinu spoločne aj s náhradou trov konania presvedčí...
5, ak Vám to za to nestojí, napriek tomu, že budete cítiť krivdu vykašlite sa na to a ušetrite si zdravie a kopu nervov...to niekedy za tie peniaze nestojí.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 150 guests