Zmena podielov pri dome na uver s extra vkladom

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
majjo
Posts: 1
Joined: 27.1.2012, 10:29
Contact:

Zmena podielov pri dome na uver s extra vkladom

Post by majjo »

Dobry den,
chcel by som poprosit o radu, pripadne postup pi rieseni nasledujuceho problemu. Minuly rok som ja a priatelka kupili rodinny dom, cast hotovost a cast hypoteka (zalozne pravo v prospech banky). Na katastri mame uvedene podielove spoluvlastnictvo 1/2 kazdy z nas. Samozrejme nie sme manzelia. Po roku vznikla situacia, kde by mi chcel moj otec zaplatit cast uveru.. samozrejme moju cast, nie spolocnu kedze uver mame spolocny. V banke viem poziadat o extra vklad a zaroven o povolenie zmeny pomeru podielu vlastnikov, kedze novy pomer uz urcite nebude 1/2 ale iny.. napr. 1/4 priatelka a 3/4 moj. Otazka znie ako postupovat. Aku zmluvu by som mal mat ja a priatelka a akym sposobom vyriesit vklad na katastri nehnutelnosti aby nebol zamietnuty a nemuseli sme to prerabat na 10x. Odkupit cast podielu by bola 1 verzia, avsak to by musela ona platit dan z predaja - co nechceme. Keby mi darovala cast podielu, nie je to velmi ciste, kedze v skutocnosti ona nic darovat nemieni. Skor z mojej strany sa splati cast uveru a z toho dovodu mam narok na vacsiu cast pomeru vlastnictva. Ak pomoze, v lete sa chceme brat.. neviem ci by to malo nejake vyhody riesit tento extra vklad zo strany otca mne az po svadbe. Prosim poradte ako postupovat, aku zmluvu uzatvorit medzi mnou a priatelkou, akym sposob zavkladovat novu zmenu podielu na katastri aby to preslo a bolo to v poriadku? Pripadne este zmluva kde obaja suhlasime na zaklade extra vkladu zo strany otca so zmenou podielu s tym ze obaja si navzajom nic nedoplacame? Dakujem!
JUDr. Milan Ficek
Posts: 23
Joined: 5.2.2012, 16:54
Contact:

Re: Zmena podielov pri dome na uver s extra vkladom

Post by JUDr. Milan Ficek »

Dobrý deň,
to, že chcete riešiť situáciu osobitnou zmluvou je rozumné, pretože, ak by ste s priateľkou neuzatvorili žiadnu zmluvu, na jej strane by došlo k bezdôvodnému obohateniu, ktoré sa za 2 roky (od obohatenia) premlčí. Uzatvorenie darovacej zmluvy, ktorej predmetom by bol podiel Vašej priateľky by nebolo vhodné riešenie vzhľadom na to, že za splnenia zákonných podmienok je možné žiadať vrátenie daru.
Preto Vám odporúčam uzatvoriť s priateľkou kúpnu zmluvu, ktorou odkúpite jej jej podiel (prípadne časť podielu). To či Vaša priateľka bude platiť daň z príjmu závisí od toho, aká bude kúpna cena. Vaša priateľka by platila iba daň z rozdielu medzi nadobúdacou cenou a predajnou cenou. Pokiaľ Vám predá svoj podiel (časť podielu) za nadobúdaciu alebo nižšiu ako nadobúdaciu cenu, daň z príjmu platiť nebude.

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests