Prepis parcely E na C

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
1984Michal
Posts: 9
Joined: 22.7.2018, 17:34
Contact:

Prepis parcely E na C

Post by 1984Michal »

Chcel by som sa opytat ako postupovat v nasledovnom pripade.

Som vlastnikom troch parciel E ktore su navzajom k sebe prilahle a teda chcel by som si ich spojit do jedneho celku a zapisat ich pod jednu ako parcela C. Dve mensie parcelky E (36M2) su zapisane na LV ako trvaly travnaty porast pod mojim menom avsak ak si pozrem mapu katastralnu je nad nimi parcela typu C (les) vlastnikom SR. Ako postupovat s tym ohladom ze som vlastnik tychto parciel ktore vobec nevykazuju znaky lesa a teda zapis E ako trvaly travnaty porast je spravny zatial co vacsinova cast navrchu mojich dvoch je definovana ako C a les. Predpokladam ze budem potrebovat GP pre obe parcely osobitne. Tretia parcela je vedena ako E (lesny pozemok) avsak vykazuje znaky trvaleho travnateho porastu. Tato parcela nie je zakryta velkou C parcelou (les) a teda chcel by som taktiez poziadat o zmenu z les na trvaly travnaty porast a nakoniec to spojit s dvoma malymi parcelkami cele do parcely C.

S pozdravom,

Michal
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Prepis parcely E na C

Post by lukas »

Pokiaľ existuje parcela EKN s vlastníkom Michal XY a táto sa prekrýva s parcelou CKN, ktorá má evidovaného vlastníka Slovenská republika, ide o chybu - duplicitu vlastníctva.

V geometrickom pláne môže byť riešených viacero vecí naraz - aj obnova právneho stavu (EKN do CKN) vrátane ich zlúčenia a zmeny druhu pozemku (predpokladám, že obnova právneho stavu nie je drobením?).

Z pohľadu katastra druh pozemku EKN nie je záväzný, pre úradné účely rozhoduje druh pozemku parcely CKN s ktorou sa "prekrýva". Predpokladám, že vo Vašom prípade bude nutné postupovať podľa zákona č. 326/2005 z.z. - zákon o lesoch, §3, ods. 2:
(2) Ak ide o nesúlad druhu pozemku podľa údajov katastra nehnuteľností a skutočného stavu, rozhoduje o tom, či pozemok je, alebo nie je lesným pozemkom podľa odseku 1 orgán štátnej správy lesného hospodárstva, ktorý zároveň, na základe zistenia druhu pozemku v teréne, určí v rozhodnutí skutočný druh pozemku. Ak je pozemok dlhodobo poľnohospodársky využívaný, orgán štátnej správy lesného hospodárstva navrhne orgánu štátnej správy ochrany poľnohospodárskej pôdy zmenu lesného pozemku na poľnohospodársku pôdu, a ak je pozemok vodnou plochou, orgán štátnej správy lesného hospodárstva na základe stanoviska orgánu štátnej vodnej správy6a) rozhodne o zmene lesného pozemku na vodnú plochu.
1984Michal
Posts: 9
Joined: 22.7.2018, 17:34
Contact:

Re: Prepis parcely E na C

Post by 1984Michal »

Dakujem za rychlu odpoved,

Este raz som si to pozrel a predmetnna parcela C obrovsky lesny pozemok (cervenou) ktory prekryva moje dve male E parcelky (1&2 kazda 36M2 a obe vedene ako trvaly travnaty porast) nema zalozeny LV. Budem musiet aj v tomto pripade ziadat spravcu a teda Lesy k tomu aby som mohol zmenit register parciel E v mojom vlastnictve ? Parcelka 3 je v sprave Lesy vedena ako vodna plocha (majetok SR) co taaktiez nezodpoveda skutocnosti uz vyse 20 rokov (kedze ide o koryto byvaleho potoka) a pri ziadosti o vyjadrenie na vodopravne konanie s ohladom na zmenu charakteru pozemku s naslednou ponukou na odkupenie Lesy zaujali negativne a vemi hrubo sa ohradili voci takemuto konaniu co ma zarazilo kedze v predmetnej oblasti maju ostatni ludia nastavene "Chatky" charakteru dom s dvojitou garazou cez koryto byvaleho koryta a nikoho to akosi vobec netrapi. Takze zatial skusenost s Lesy je akoby nas niekto prefackal ze ako sme si dovolili vobec uvazovat nad takou moznostou ako je odkupenie 150M2 plochy za ucelom ako vysporiadanie svojho ale zaroven aj statneho majetku.

Dakujem za odpoved.
kk.png
(109.19 KiB) Not downloaded yet
ZemanovaEmilia
Posts: 1
Joined: 12.1.2019, 16:52
Contact:

Re: Prepis parcely E na C

Post by ZemanovaEmilia »

No poučne. Ale jak je to keď parcela E je vedená na LV je obsiahnutá vC parciel registra C uvedená ako vlastni neznámy. Podľa čoho bude rozhodovať o rozdeleni parcely podľa E registra, alebo C
trillan

Re: Prepis parcely E na C

Post by trillan »

Dobrý deň.

Jediným záväzným údajom, je druh pozemku v registri C KN (tak ako bol určený na základe reálneho merania v teréne v čase vyhotovovania tohto diela, resp. na základe následne doručených listín predložených na zápis do KN), tak ako Vám to vysvetlil aj kolega.
Z uvedeného je teda zrejmé, že druh pozemku, parcely v registri E KN nie je záväzný (zápisom do KN, na základe doloženého GP sa parcela E KN zruší a bude nahradená novovytvorenými pozemkami, vychádzajúci už z registra C KN), t.j. aj správcovstvo k jednotlivým pozemkom v registri E KN by malo byť evidované podľa platného stavu C KN a nie E KN.

Ešte na margo predchádzajúceho:
"Parcelka 3 je v sprave Lesy vedena ako vodna plocha (majetok SR) co taaktiez nezodpoveda skutocnosti uz vyse 20 rokov (kedze ide o koryto byvaleho potoka)..."
Skúste si od tých vlastníkov budov vypýtať:
- stavebné a kolaudačné rozhodnutia k chatkám (a ak ich aj Vám daju, skúste porovnať stavbu v projektoch z realitov), (aj keď sa občas našli, často boli vydané na určitú dobu),
- stavebné a kolaudačné rozhodnutia ku garážam a iným rekonštrukciám, modernizáciám, prestavbám a pod., všetko v zmysle stavebného zákona
(Je jasne, že nič také nikto nebude mať, pretože na to musí byť vlastníkom a musí mať vyriešený prístup k svojmu pozemku.)

Inak je smiešne, že "vlastníci stavieb (prevažne v zmysle zákona tzv. čiernych, resp.užívatelia stavieb a priľahlých pozemkov)" si svojvoľne zmenili charakter toku potoka bez správcu vodného toku spred asi 20-tich rokov, aj keď možno aj s prispením vonkajších vplyvov, čo však nemá žiadny vplyv na zmenu vlastníckých práv k pozemku a na zmenu jeho vlastníckej hranice (mapovanie v danej lokalite je určite podstatne staršie ako uvedené obdobie) a ešte sa rozčuľujú, že správca vodného toku sa ohradil voči ich konaniu bez jeho vedomia a súhlasu...no to sú mi veci :D
1984Michal
Posts: 9
Joined: 22.7.2018, 17:34
Contact:

Re: Prepis parcely E na C

Post by 1984Michal »

Dobry den trillan,

Dakujem, ano porozumel som ze parcela registra E nie je zavezna avsak vychadzajme z toho ze majitel parcely E je znamy na LV a teda z vasho vysvetlenia rozumiem tomu tak ze statu je suma fuk ze parcela E povodna vedena v pozemkovej knihe ma majitela zapisaneho na LV aj na katastri prehodime si ju na C ( z dovodu a ako pisete naviac mali zmenit spravcovstvo bez vedomia legitimneho majitela parcely E to je troska pritiahnute za vlasy nie ? Ak je na to legalne vytvoreny mechanizmus kedy sa povodny regoster parciel E prepisoval na parcely C podla zakona, tak potom aj ten obcan ktory vlastni tu parcelu registra E by mal mat zakonu moznost ako sa dostat k svojmu majetku legalnou cestou a teda ziadostou vysporiadat vlastnictvo a prepis svojej castu parcely E na parcelu C ? Prepacte nerozumiem sa do tychto veci ale idem nato logicky a hlavne chcem po vyse 30 rokoch konecne vysporiadat pozemok tak aby som si konecne mohol postavit chatku legalnou cestou.

Samozrejme ze majitelia ktori si nastavali chatky to urobili v case zahradkarskych zvazu a pristavovali z chatiek urobili domiska pocas obdobia kedy v predmetnej oblasti bolo docasne zrusene 10% zastavba pokial neprisel novy zakon takze divocina aj koli bezakonneho stavu ale o tom potom. Uz nehovoriac o tom ze dodnes uzivaju pozemky povodnych majitelov a nemaju zaujem o vysporiadanie. Cize v tomto pripade si zahradkari prisli na svoje a jedneho dna dodatocne zlegalizuju ako to na Slovenku aj chodi svoje domiska v extravilane obce zatial co ja ako majitel pozemku sa snazim najprv vysporiadat pozemok a narazam na statnu hoc priznavam aj na opodostatnu byrokraciu.

Co sa tyka potoka a zmeny jeho koryta ta nastala v predmetnej oblasti cinnostou zahradkarou po dlzke asi 5km a teda na vyusteni a teda pred zaciatkom tejto obasti sa nachadza nas pozemok. Kedze aj vdaka tomu ze predmetny vodny tok bol nechany na pospas osudu ako aj ostatne veci v nasom state (Kedy statu nevadi stav a obcan nech sa aj posklada) dochadzalo k sustavnemu zaplavovaniu pozemku a pachania skod na nasich parcelach ktorymi pretekal potok ak aj sustavne k vykradaniu polnohospodarskych plodin vdaka tomu ze neprisposobivy obcania si nasli sposob ako sa cez potok dostat na sukromny majetok jednoduchou formou a vykradnut vsetko co sa dalo. Z tohto dovodu sme nemali inu moznost ako sa postarat o to aby nevyregulovana cast potoka sa premiestnila a touto formou vyregulovali potok. Chcel by som vsak podotknut ze koryto potoka ako je v dnesnej podobe v ramci naseho pozemku lezi na nasej parcele co v podstate mi vobec nevadi avsak na druhej strane spravcu toku vobec netrapi kedze opodstatne sa dava do pozicie ze koryto potoka bolo umelo vyregulovane fyzickou osobou a nemalo sa uskutocnit. Co vsak sa da spravit po vyse 20 ak nie 30 rokoch ak uznavam predmetna zmena sa mala uskutocnit spravcom toku a nie fyzickou osobou. Priznajme si sami ze spravca tokov sa bez financnych nalezitosti nebude zaujimat ci nejakemu Jankovi H. z Hordnej Dolnej ten potok tecie kade tade a sposobuje skody.

Ak uz sme v tejto situacii ocakaval by som nie len pokarhanie zo strany statu ale aj moznost ako tuto utopiu vyriesit pre dobro oboch stran. Avsak zatial len pocuvam ako statne organizacie stekaju na obcana ako buldog na nejakeho mopslika a nemaju zaujem spornu vec vyriesit legalnou cestou a to zmenou charakteru parcely a naslednim odpredanim obcanovi podotykam obcanovi za trhovu hodnotu! Som sklamany z jednania statnych organizacii resp. ich zastupcov kedze mi to pripada akoby obcania tu boli pre stat a nie stat pred obcanov.

Na koniec by som len uviedol uz len malu drobnost v predmetnej oblasti si zahradkari v 60tich rokoch vybudovali panelovu cestu ktora pretala cely moj pozemok a zabrala vyse 200m2 a predmetna vytvorena parcela je vedena na moje meno do dnesneho dna s trvalym bremenom. Ak si teda urobime suhrn tak statu nevadi za aj vdaka byvalemu rezimu umoznil zabratie velkych uzemi zahradkarskymi zvazmi (v sucastnosti je snaha o vysporiadanie zo strany zahradkarov) ktore nasledne rozparcelovali uzemie a vybudovali obsluznu komunikaciu na cudzom majetku a do dnesneho dna nikoho nezaujima ze parcela pod tou cestou nie je vlastnictvom SR resp. prislusnej obce podla katastra ale taktiez ten isty stat nezaujima ze obcan si chce majetkovo pravne usporiadat majetok a ziada vysporiadanie a odkupenie parcely od SR (dajme si recnicku otazku. Kto je stat? Nie vsetci obcania? Alebo je stat sukromna spolocnost) za trhovu cenu. Necudoval by som sa posotojom statnych organiziacii ak by som ziadal o vydrzanie tisice m2 ktore uzivam s dobrym svedomi ale podotykam chcem odkupit a celkovo sporna cast tvori cca 150m2.

Ospravedlnujem sa tak dlhy komentar ale nedalo mi sa vyrozpravat kedze aj vo vasom odbornom komentari a rade ktore si fakt vazim je zrnku sarkazmu s ohladom na poslednu vetu "no to su mi veci".

Dakujem este raz za komentar a s pozdravom zatrpknuty obcan

Michal
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Prepis parcely E na C

Post by lukas »

Ak vam vadi trillianov mierny sarkazmus, treba ho prehliadnut a urobit to, co vam poradil.

Toto naozaj nie je miesto na stazovanie sa na nepchotnych a nevrlych uradnikov na lesoch SR. Ak vam to tak strasne vadi, kazdy uradnik ma svojho nadriadeneho s ktorym sa to da riesit, pripadne komunikovat pisomne - cez papier vam nikto nevynada :)
trillan

Re: Prepis parcely E na C

Post by trillan »

Ďakujem za pozitívnu reakciu :)

PS: len pre úplnosť nie trillian ale trillan :)
1984Michal
Posts: 9
Joined: 22.7.2018, 17:34
Contact:

Re: Prepis parcely E na C

Post by 1984Michal »

Dakujem lukas & trillan. Pardon za skomolenie nicku. Urcite si vazim vase rady inak by som tu nepisal. Beriem aj ten sarkazmus a dakujem za pomoc.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 3 guests