vklad na zmenu vlastníckych prav podany skôr než vklad záložných zmlúv

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
ervejvs
Posts: 1
Joined: 18.12.2015, 9:44
Contact:

vklad na zmenu vlastníckych prav podany skôr než vklad záložných zmlúv

Post by ervejvs »

Dobry den,
prosim o radu. Berieme uver v banke. poplatok za vklad zaloznych zmluv uhradza banka a posiela kuriera na kataster. my, ako buduci majitelia nehnutelnosti si platime vklad na zmenu vlastnickych prav. bohuzial sme sa vsak "ubehli" a podali sme na kataster vklad na zmenu vlastnickych prav skor, nez stihol prist kurier vlozit zalozne zmluvy z banky.
Citala som, ze nie je ina moznost len spravit späťvzatie, no to musi byt podpisane vsetkymi ucastnikmi, treba na to pravnika, notara a samozrejme dalsie poplatky a potom nasledne znovu podat vklad na kataster. preto prosim o info, ci neexistuje ina cesta v pripade, ze vklad sme spravili len pred dvoma dnami (v stredu) a este nasa ziadost nie je spracovana. kurier ma prist na kataster dnes (piatok) alebo v pondelok.
Po informovani v banke sme zistili, ze takyto pripad sa im este nestal a mame spravit cim skor to spatvzatie. Poradkyna nas sice upozornila,ze by mal kurier prist ako prvy, no nevedeli sme ze z toho moze byt az takyto problem. Dakujem za radu
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: vklad na zmenu vlastníckych prav podany skôr než vklad záložných zmlúv

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Uvedenej situacie by som sa az tak neobaval, ale je potrebne to spravit - vid prispevok nizsie.

A nasledne by som este odporucil:

Chodte/zavovajte tak na kataster a upozornite pracovnika, ktory ma pridelenu tuto ziadost na to, ze podate este vklad zalozneho prava, alebo mu postite email v tvare meno.priezvisko@skgeodesy.sk.. No na 95% to nikto mat pridelene este nebude vzhladom na sviatky a velky pocet podani koncom roka, teda mozno upozonite aspon nadriadeného. Ani pre kataster nie je prijemne veci vracat a pisat k tomu listiny.
Kazdopadne si myslim, ze aj z textu zmluvy bude vyplyvat, ze kupujete nehnutelnost na hypoteku a tak prirodzene kataster bude ocakavat zmluvu na zalozne pravo.
Kazdodadne velkemu riziku ste vystavili hlavne predavajuceho, pretoze ak by to preslo Vy ste vlastnici a on nema financie.

Co sa tyka samotného odstupenia je to pomerne jednoducha ziadost s cislom podania. Kazdopadne pre urychlenie situacie si to radsej obehajte osobne ak je to mozne.
Last edited by Ondrej_Kozlovsky on 21.12.2015, 23:28, edited 1 time in total.
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
trillan

Re: vklad na zmenu vlastníckych prav podany skôr než vklad záložných zmlúv

Post by trillan »

Dobrý deň.

Ako človek, ktorý už takýto problém riešil (niekoľkokrát priamo na katastroch), dovolím si oponovať a to nasledovne:

- žiadny vkladár si nemôže dovoliť odvkladovať zmluvu (a ani neovkladuje ak je pri zmysloch nakoľko na každom návrhu ju uvedený dátum podania a dokonca aj čas podania) v rozpore s údajmi evidovanými v zmluve a v katastri (v zmluve je už uvedené záložne právo, ktoré ešte neexistuje), samozrejme bolo by to aj v rozpore s OZ....ak by menil niekto údaje v listine (v tomto prípade dátum a čas v listine a zároveň aj v elektronickom systéme katastra), mohlo by sa jednať aj o trestný čin...
Odvkladovaním takýchto zmlúv opačne, ako radí kolega by došlo taktiež k porušeniu zákona a to § 41, ods. 2 katastrálneho zákona, ktorý hovorí, že práva k tej istej nehnuteľnosti sa zapisujú v poradí, v akom sa na kataster doručili zmluvy, verejné listiny alebo iné listiny o vzniku, zmene alebo zániku práva k nehnuteľnosti na zápis do katastra.
Je potrebné si uvedomiť, že aj keď sa to možno nezdá, úver v skutočnosti si berie predávajúci (aj keď ho vybavujú kupujúci) a až následne kupujúci kupia nehnuteľnosť aj zo záložným právom.

- mail je v tvare meno.priezvisko@skgeodesy.sk. a nie ako uvádza kolega.

-iná zákonná možnosť ako späťvzatie nie je a podotýkam tak ako Vám banka odporučila, rozhodnutie o zastavení konania musí byť vykonané skôr, ako príde na rad návrh na vklad o záložnom práve, lebo Vám kataster zastaví aj tento vklad. Právoplatnosť takéhoto rozhodnutia sa vyznačuje dňom doručenia poslednému účsstníkovi konania (píšem, Vým to preto, aby ste to stihli, v prípade ak sa rozhodnutie bude doručovať a nepreberiete si ho napr. všetci osobne alebo na základe doložených splnomocnení).
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: vklad na zmenu vlastníckych prav podany skôr než vklad záložných zmlúv

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Ano potvrzujem to co je napisane vyzsie neuvedomil som si suvislosti s podanim zalozneho prava bytu, teda je potrebne naozaj odstupenie.
Dakujem uzivatelovi trillan za opravu a upozornenie, v zmysle toho aj upravim svoj predosli príspevok, aby to nemylilo dalsich ucastnikov.
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests